Treppide 3D projekteerimine

Kuna paljud kliendid ei oska ette kujutada, milline nende tulevane trepp välja hakkab nägema, siis oleme investeerinud spetsiaalsesse trepi tarkvarasse, millega treppe 3D projekteerida. Peale mõõtude võtmist sisestatakse trepi mõõdud programmi ja vastavalt kliendi soovidele projekteerime täpselt sellise trepi, mida klient on soovinud. Enne trepi tootmist saab klient veel joonisega tutvuda, et trepid oleks ikka sellised nagu soovitud.

Trepi levinumad nõuded, tõusunurk ja laius

Trepi planeerimine tasub jätta trepimeistritele, sest nõudeid, millega arvestada on mitmeid. Samas ei ole need Eestis tugevalt reglementeeritud ja kliendil on rohkem vabadust. Teadmatusest võib aga teha hiljem raskesti tagasikeeratavaid otsuseid.

Peamised komponendid, millega arvestada tuleb on:

  • tõusunurk ehk trepi kalle
  • trepi laius ehk trepiava
  • astmete kõrgus.

Väga oluline on trepi tõusunurk. Vale kaldega trepp võtab pikemat harjumist ja võib osutuda ohukohaks. Trepi optimaalne tõusunurk on 20-40 kraadi.

Et trepi tõusunurk oleks õige, on väga oluline juba maja projekteerimisel arvestada trepiava laiusega. Uuemad standardid soovitavad trepi laiuseks jätta 85-90 cm.

Peale trepi laiuse ja tõusunurga, tuleb arvestada ka astmete kõrgusega. Harilikult on trepiastme kõrgus 170-190 cm ja sügavus 27 cm. Sellest reeglist aga ei saa alati kinni pidada, sest trepi ehitamiseks pole jäetud piisavalt ruumi. Selleks, et arvutused oleks lihtsamini teostatavad, kasutatakse trepi ehitusel nö trepi valemit.

Trepi ehituse peamised arvutamise valemid

Kindlasti oled sa kogenud, et iga trepp ei ole sama mugav ja ohutu. Liiga kõrged astmed väsitavad jalgu ning paigast ära astme kõrgus või liialt järsk tõusunurk tekitab ebakindluse ja ohutunde. Oma koju tahaks aga kõige paremat võimalikku lahendust ning siin arvutusvigu teha ei tohi. 

Selleks, et arvutamisega saaks hakkama iga koduomanik võib kasutada internetis leiduvaid trepi kalkulaatoreid või kasutada peamist trepivalemit. 

Jah, ka treppidel on valem -> 2h+b=60–63. Siin valemis tähistab h astme kõrgust ja b astme sügavust. Kui jääd oma arvudega valemi piiresse, on kindel, et sinu kodutrepil on hea kõndida. Siiski tasub meeles pidada, et mida väiksem on saadud arv, seda laugem sinu trepp saab. Ehk kui korrutad astme kõrguse 2-ga ja liidad juurde astme sügavuse, siis võiks vastus jääda 60-63 vahele.

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Mob: 56241839